+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve 24 Kasım Öğretmenler Günü Bölümünden Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü İle İlgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar


  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü Hakkında Kompozisyon Örneği
  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü Konulu Kompozisyon
  Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü Kompozisyon Örneği

  KURTULUŞ DESTANIMIZ

  Bir zamanlar üç kıtaya hâkim Osmanlı 1.Cihan Harbinde mağlup sayılmıştı. Bu, zaten doğal yaşam süresini bitirmesine az kalmış olan devletin yıkılması için kıvılcım olmuştu. Osmanlı’nın yıkılış fermanı Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasıyla alınan kararlar doğrultusunda uzanacaktı hain eller topraklarımıza, bağımsızlığımıza, canımıza, malımıza, namusumuza… Edirne’den Kars’a, Antep’ten Trabzon’a yurdun dört bir yanı işgal edilecekti.
  Savaştan yeni çıkmış Osmanlı Hükümeti’nin yapabileceği hiçbir şey kalmamıştı memleketimiz için, hakkında verilen kararların uygulanmasını izlemekten başka… Milletçe akıbetimizi düşünüyorduk. Duruma umutsuz vaka gözüyle bakanlar vardı elbet. Ama onların göz ardı ettiği Türk milleti, Türk milletinin azmi ve bağımsızlığına düşkünlüğüydü.

  Türk millet, hürriyetinden ödün vermeyecekti ne pahasına olursa olsun. Türkler bu yolda ilerlerken yaşadıkları destanlaşacaktı adeta. Milli şuurun ve milli mücadele ruhunun benliğimize hâkim olmasıyla milletçe her türlü fedakârlığı göze alarak yazdığımız bu kurtuluş destanı dillerden düşmeyecekti yıllarca. Oltu’nun kurtuluş hikâyesi de katkıda bulunacaktı bu destanın yazılışına.

  Kurtuluşumuz. Bizim kurtuluşumuz. Yangın yeri olmamış toprak parçası kalmayan bir ilçenin kurtuluşu. Bileklerine kelepçe takılmış gibi özgürlüğü ellerinden alınmış bir avuç insanın hürriyete kavuşması… Biz varımızı yoğumuzu ortaya koyup kavuşacağız bağımsızlığımıza.

  Tarihin dilinden düşmez bu destan
  Nehirler gazidir dağlar kahraman
  Her taşı bir yakut olan bu vatan
  Can verme sırrına erenlerindir.

  Oltu’nun genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, çocuğuyla, taşıyla, toprağıyla katıldığı mücadeleden adına yakışır bir şekilde zaferle ayrıldığı gündür Mart ayının 25. günü. O gün, toprağa atılan tohumun aylardan sonra filizlendiği gibi yeşerecekti bizi o güne dek verilen mücadele. Yazdığımız destan mutlu sonla bitecekti. Fakat vatan toprağı kurtulacak diye ne canlar kurutulacaktı filmin o sahnesinde. Hanım yanacaktı, evlat yanacaktı, kardeş yanacaktı ve en önemlisi analar, babalar yanacaktı bu uğurda.

  Git evladım yıllarca ben oğulsuz kalayım;
  Şu yaralı bağrıma kara taşlar çalayım!
  Hadi oğlum, haydi git; ya gazi ol ya şehit!

  Şairin bu sözleriydi evlatlarını harbe gönderen ana babaların duygularının tercümanı. Vatan toprağının kurtulması, milletin selaha erişmesi için verilen mücadelede: “Benim çocuğum da bulunsun, vatan namusunu benim namusum bilsin.” diyecek ve hüznü içine akıtarak yollayacaktı evladını cepheye Türk anası. Bilirdi o bu ölümün sonun başlangıcı olduğunu hem milletimiz hem de şehitlerimiz için. Oltu toprakları şahit olacaktı o zaman anaların feryatlarına.

  Asımın nesli diyordum nesilmiş gerçek
  İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek

  Buhranlı günler atlatılacaktı bütün bunlara rağmen ve halk manevi değerlerinden ödün vermeyecekti. Şehitlerimizin kanıyla sulanarak tekrar bizim olacaktı Oltu. O gün yalnız memleketimizin toprağı değil hürriyetimiz de alınacaktı hain ellerden. Halkın birlik ve beraberliği sayesinde bir cümbüşün içinde en uç noktalara ulaşan bir feryat olacaktı Oltu’nun sesi. Bu ses gibi duyulacaktı kazandığı mücadele. Bu sesle Oltu’ya bağımsızlık güneşi doğacak ve günümüze kadar batmayacaktı. Biz Oltu gençleri bundan sonra da bu güneşin batmasına izin vermeyeceğiz Oltu’da. Bu mücadeleye sadakatimizi sadece 25 Mart günü değil her zaman atalarımızın izinden giderek göstereceğiz. Şehitlerimizi en iyi bu şekilde anacağız belki de…

  Cemile ASAN
  11-A

 2. Misafir

  Cevap: Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar  Bu konu hakkında bana kompozisyon lazımdı sayenizde bu işide çözdük 3. Misafir

  Cevap: Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıldönümü İle İlgili Kompozisyon

  güzel bir kompozisyon beğendim

+ Yorum Gönder