+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası Bölümünden Diş Çürümesi Nedir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Diş Çürümesi Nedir Kısaca

  Reklamlar


  Diş Çürümesi İle İlgili Bilgi

  Diş çürüğü dişin sert dokularım harap bir hastalıktır. İnsanlarda eski çağlardan beri görülmüştür.

  Çürük belirtileri nelerdir?

  Çürük ve oyulmuş bir diş, koyu renkli boşluğuyla kolayca tanınır. Fakat bazen çürük çukurcuk gizli kalır ve diş-hekimi ancak yardımcı teşhis vasıtasıyla (meselâ diş röntgeni gibi) teşhis koyabilir.

  Çoğu zaman çürük, diş tüberküllerinin yani tümsekciklerin birbiriyle kesiştiği çukurcuklarda veya dişin boyun kısmında görülür. İki diş arasındaki çürükler uzun süre fark edilmez. Bu tür çürüklerde hastaların akşam yemek yerken dişime taş geldi zannettim, bir de baktım dişimin bir parçası…» dediklerini sıkça duyarız.

  Diş çürüğünde diş hekimine başvurmayı gerektiren en önemli belirti ağrıdır. Ağrı, soğuk, sıcak, tatlı veya ekşiden olur. Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişir ve etken ortadan kalkınca ağrı da geçer; fakat ağrılar bir süre sonra sürekli olmaya başlarlar.

  Diş çürüğü nasıl ilerler ?

  Çürük daima dişin yüzeyinden başlar ve ilerleyerek dentin tabakasına erişir.

  Diş plağı, diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının en önemli etkenidir.

  Dentin, mineden çok daha fazla organik madde içerir ve bu nedenle de çürük bu tabakada daha çabuk yayılarak dentini adeta bir burgu giıbi deler; fakat çürüğün ilerleme hızı, kişiden kişiye ve dişten dişe çok değişir.

  Unutmamanız gereken bir husus da, dentinin dişin bir savunma organı olduğudur. Dentin içinde biraz önce tarif edilen kanalcıkların ucunda odontoblast dediğimiz tamir hücreleri bulunur ve bunlar çürük dentini tamir dokusu ile tıkayabilirler. Tıpkı kuşatılan bir kaleyi savunanların güllelerle açılan gedikleri onarmaları gibi. Kendiliğinden olan bu savunma, bazen hızla ilerleyen çürük karşısında yetersiz kalabilir.

  Diş çürüğünden korunmak için ne yapmalıdır ?

  Yapılması gereken en önemli şey diş-hekiminin tavsiyelerine uymak olmalıdır. Aslında çürükten korunma, bir kişisel irade konusudur ve hepimizin sağlam dişin ve sağlıklı ağzın getireceği rahatın bilincinde olmamız gerekir.

  Çürük nasıl meydana gelir?

  Uzun yıllar, esrarengiz bir hastalık gözüyle bakılan diş çürüğünün günümüzde «çok sebebe bağlı bir hastalık» olduğu anlaşılmıştır. Diş çürüğünün 3 etkeni vardır:

  1.Bakteri plağı (Diş plağı adı da verilir),
  2.Şeker,
  3.Bünyesel etkenler (Dişin yapısı, tükürüğün bileşimi gibi).

  Eğer sağlıklı ve dengeli bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa çürük de ortaya çıkar.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Diş Çürümesi Nedir Kısaca

  Reklamlar  Dişimizin çürümesi en büyük nedeni bizim dikkat etmememiz ve dişimizin fırçalamamız bundan dolayı dişlerimiz çürüyor ondan sonra teker teker dişlerimizin çekilmesine neden oluyor.+ Yorum Gönder