+ Yorum Gönder
Her Telden ve Anne ve Çocuk Bölümünden Bebeklerdeki Uyku Düzenini Sağlamak İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Bebeklerdeki Uyku Düzenini Sağlamak İle İlgili Bilgi

  Reklamlar


  Bebeklerdeki Uyku Düzenini Sağlamak Nasıl Olur
  Bebeklerde Uyku Düzenini Sağlamak

  Yeni doğan bebekler için uyku önemlidir. Her yönden sağlıklı gelişmesi için uykuya ihtiyacı vardır. Hep bilindiği gibi bebekler genelde hep uyurlar. Ancak bazı bebekler bunun tam tersini yaparlar ve uyumazlar. Kendileri uyumadığı gibi annelerini de uyutmazlar.

  3 yaşına kadar bebeklerin gece uykusu kadar gündüz uykusuna da ihtiyacı vardır. Yaş büyüdükçe bebeklerde uyku ihtiyacı da azalacaktır. Örneğin yeni doğan bebek günde 16 saat uyurken üç aya geldiğinde bu rakam 15 saate düşer. Dokuz aylık olduğunda 14 saattir.

  Annenin yeteri kadar uyumaması ve gece uykusunun bölünmesi anne ve babayı tüketir. Bebek ilk aylarda sürekli huzursuzdur. Gaz sancısı açlık altının ıslanması ve mide asidinin ağzına gelmesi nedeniyle rahatsızlanır ve uyumayabilir. Gece ve gündüz kavramları olmadığı için vakitsiz uyanabilirler. Büyüdükçe uykusu düzene girmeye başlar.

  Normal olarak bebekler

  3 11 ay arası bebekler; 14 saat uyumalı

  12 35 ay arası bebekler; 12 saat uyumalıdırlar.

  Uykuyu sadece dinlenme amaçlı yapılan bir eylem olarak görmemeliyiz. Uyku sırasında vücut kendini onarır yeniden yapılandırır protein sentezi artar ve vücut kendini yeni güne hazırlar. Uykunun özellikle beyine büyük faydası vardır. Düzenli uyku beyni güçlendirir. Bunun yanı sıra çocuklar özellikle bebekler uyku sırasında büyümektedir. Çocuğun yaşı küçükse büyüme hızlıdır. Bunun içinde uyku ihtiyacı daha çoktur.  Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

  Çocuğa sağlıklı uyku alışkanlığını kazandırmak için bebeklikten itibaren belirli bir saatte uyumasını ve uyanmasını sağlayın. Bu yatma zamanı saat gece 22.00’den önce olmalıdır. Çocuk için bir yatma saati belirleyin. Uyku sorunu ilk yıllarda daha çok gözlenir. Bebekler uyumakta zorlanır ve çok sık uyanırlar. Bebeklerin ihtiyaç duydukları uyku saati her bebekte farklılık gösterir.

  Aynı şekilde çabuk uyanma veya çabuk uykuya dalma süreleri de farklılık gösterebilir. Yaşamının ilk yıllarında bebeklerde görülen uyku problemleri doğaldır. Annenin yapacağı en iyi şey bebeği düzenli uykuya alıştırmaktır. Bebekte uyku düzeninin oluşması zaman alır. Bu nedenle sakin ve anlayışlı olmalısınız. Uyku düzeni oluşana kadar biraz uykusuz kalabilirsiniz. Bazı bebekler ise geceleri hiç uyumaz gündüzleri uyurlar. Anne uykusuzluktan yorgun ve bitkin düşer. Bebeğinizin uyuması için odaya ve yatağa özen göstermelisiniz. Bebeğinizi gündüz çok uzun süre uyutmayın. Gündüz uykularını azaltın. Gece bebeğinizi beslemek amaçlı fazla uyandırıp uykusunu dağıtmayın.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Bebeklerdeki Uyku Düzenini Sağlamak İle İlgili Bilgi

  Reklamlar  Bebeklerin özellikle ilk doğdukları zaman gündüz çok uyumaları yanı 14 saat ve daha fazla uyumaları gerekir ki sağlıklı bir şekilde büyümüş olurlar.+ Yorum Gönder