+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Bilim ve Teknoloji Haftası Bölümünden Bilişimin Ekonomik Önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Bilişimin Ekonomik Önemi

  Reklamlar


  Bilişimin Ekonomik Önemi Hakkında Bilgi

  Bilişimin Ekonomik Önemi Nedir

  Bilisimin Ekonomik onemi.jpg

  Bilişim teknolojilerindeki hızlı değişimler, ülkeleri bir yandan çeşitli ekonomik ve sosyal çalkantılar içine sürüklerken, diğer yandan da yeni ekonomik süper güçler yaratmaktadır. İster geri kalmış olsun, isterse gelişmiş, bilişimin gücünün farkına varan tüm ülkeler, teknolojik gelişmelere ayak uydurabilmek için var güçleri ile planlar yapmakta, mevcut sistemlerini sorgulamakta ve bilgi toplumunun temel taşı olan insan gücünü her şeyin önüne çıkarmaktadırlar. Örneğin, iki kişi tarafından, bir evin garajında kurulan bilişim şirketi olan GOOGLE, kısa süre içinde dünyanın en büyük şirketleri arasında yerini almış ve ülkemizdeki en büyük ilk 10 şirketten daha değerli bir şirket halini almıştır. Sadece 18 dolara kurulan FACEBOOK bilişim şirketinin bugünkü değeri 25 milyar doların üzerindedir. Ülkemizin de almayı planladığı en son teknoloji ile donatılmış olan F?35 savaş uçağının 160 milyon dolarlık fiyatının 100 milyon dolarını sadece ve sadece 1 CD boyutundaki programlar tutmaktadır. Bu rakamlarda bize gösteriyor ki, bir ülkenin ekonomik gücü o ülkenin bilişime verdiği önem ile doğru orantılıdır.

  Artık ülkelerin zenginlikleri para ile ya da doğal kaynaklarının zenginliği ile değil, bilgi ve insan kaynaklarının zenginliği ile ölçülmektedir. Bilgi ve insan kaynaklarının zenginliği ise eğitim ve öğretimle mümkündür. Eğer bir ülkede eğitim kurumları öncelik sırasında arka plana itilmişse, genç nüfusa eğitim olanakları sağlanamıyor ve gençler toplum dışı etkinliklere itiliyorlarsa ve yetişen değerli beyinler başka ülkelere göç ediyorlarsa, o ülke kan kaybediyor demektir. Bu nedenle, Türkiye 21. yüzyılda varlığını sürdürebilmek için bilişime gereken önemi vermelidir.


 2. Misafir

  Cevap: Bilişimin Ekonomik Önemi

  Reklamlar  Bilişim teknolojileri günümüzde bir çok alt yapı üzerine bina edildiğinden ekonomik gelir sağlarlar.+ Yorum Gönder