+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Birleşmiş Milletler Günü Bölümünden Birleşmiş Milletler Günü İle İlgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Birleşmiş Milletler Günü İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar


  Birleşmiş Milletler Günü Hakkında Kompozisyon
  Birleşmiş Milletler Günü Kompozisyon Örneği

  24 Ekim 1945 Birleşmiş Milletler Örgütünün Kuruluş Tarihidir Örgüte üye tüm ülkelerde 24 Ekim, Birleşmiş Milletler Günü olarak kutlanır. Birleşmiş Milletler Örgütü evrensel barışı, uluslar arasında güvenliği ve dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulmuştur Uluslararası en büyük kuruluştur. Bugün Birleşmiş Milletler'in 176 üyesi vardır Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.

  24 Ekim günü kuruluşa üye ülkelerin gazete, dergi, radyo ve televizyonları Birleşmiş Milletler'le ilgili yayınlar yapar. Okullarda Birleşmiş Milletler'in kuruluş amacı, organları tanıtılır, çalışmaları, çabaları anlatılır.

  Tarih boyunca uluslararasında anlaşmazlıklar hep süregelmiş, sonunda çoğu zaman savaşlar olmuştur. Savaşlar uluslararası anlaşmazlıklara çözüm getirmemektedir.

  Uluslararası en büyük savaşlardan ilki Birinci Dünya Savaşı dır. Bu savaşta ülkeler ikiye ayrıldı Dört yıl süren bu savaş sonunda birçok insan öldü Çocuklar yetim, öksüz kaldı. Ülkeler kana bulandı.
  Savaş sonunda ülkelerin endüstri, tarım, ulaştırma gibi gelir kaynaklarında büyük azalmalar oldu. Ülkelerde yokluk ve açlık yaygın duruma geldi. Bu acı görüntüyü gözleyenler uluslararası sorunların ancak barışçı yollarla çözümlenmesi gerektiğine inandılar. Bunun için aralarında 28 Nisan 1919'da Milletler Cemiyeti Antlaşmasını imzalayarak Milletler Cemiyeti'ni kurdular Milletler Cemiyeti'nin az üyesi olduğundan önemsenmedi, gelişmedi. Bu nedenle İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması Milletler Cemiyeti'nce engellenemedi. İkinci Dünya Savaşı sürerken 26 ülkenin temsilcileri Amerika'nın San Fransisko kentinde toplanıp insanlığı savaşların yıkımından korumak için karar aldılar. Ortak bir bildiri yayınladılar Birleşmiş Milletler Yasası hazırlandı. Yasanın onaylanması ile 24 Ekim 1945 tarihinde Birleşmiş Milletler Örgütü kuruldu.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Birleşmiş Milletler Günü İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar  Birleşmiş milletler topluluğu bu işe başlamalarını nedeni sürekli savaş çıkması ve çıkan savaş soncunda sıkıntı yaşayan ülkelerdeki özellikle kadın ve çocuklara sürekli yardım edebilmek için kurulan çok mükemmel bir kuruluştur.+ Yorum Gönder