+ Yorum Gönder
Belirli Günler ve Gazeteciler Günü Bölümünden 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

  Reklamlar


  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü İle İlgili Bilgi

  3 mayis dunya basin ozgurlugu gunu.png

  Özgür bir basının demokratik bir toplum hayatı için ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu bizlere hatırlatan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutluyor ve görevleri yüzünden öldürülen tüm gazetecileri saygıyla anıyoruz.

  Bu anlamlı gün vesilesiyle, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 19. maddesinde belirtilen ”Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak, fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir” prensibini hatırlatmak isteriz.

  Gücünü bu haktan alan basının yürüteceği etkin gazetecilik faaliyetleri, daha şeffaf, daha dürüst ve daha sağlıklı bir toplum hayatının da teminatı olacaktır. Medyada fikir özgürlüğü, etik ilkelere bağlılık, çeşitlilik ve dürüstlük gibi ilkeler sağlıklı bir demokrasinin en önemli temelini oluşturmaktadır.

  Bunun yanında biz Medya Derneği olarak; özgür basının, küçük bir azınlığın çıkarını korumak adına toplum hayatına yapılan tüm müdahelelerin önündeki en büyük engel olduğuna inanıyoruz. Geçmişinde yaşadığı darbe süreçlerinde büyük acılar yaşamış bir ülkenin fertleri olarak, basının üzerinde büyük sorumluluklar olduğununun farkındayız. Özgür bir basın darbelerin tekrar yaşanmamasının en büyük teminatıdır.

  Bugün ülkemizde bir çok gazeteciye darbe girişimleri hakkında yaptıkları haberler nedeniyle binlerce soruşturma ve dava açılmış olması ise oldukça endişe vericidir.

  Ülkemizde basın faaliyetlerini ilgilendiren yasaların Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş demokratik ülkelerde olduğu gibi, daha çok ifade özgürlüğünden yana düzenlenmesi ve uygulanması bir zorunluluktur.


 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

  Reklamlar  Dünya basın gününde gazeteciliğin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anlatan ve ayrıca olup bitenleri anlamaya çalışmamıza neden olan mükemmel bir yazıdır. 3. Misafir

  Cevap: 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

  Gerçektende o kadar sıkıntılara katlandıkları halde sonucu ölüm bile olsa habere giden meslektaşlarımı kutlarım.

 4. Misafir

  Cevap: 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

  3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Çok Önemli Bu konuda bir çok yazı ve yayın yapılması gerekmektedir.

+ Yorum Gönder