+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Hemşireler Haftası Bölümünden Hemşire Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Hemşire Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Hemşire İle İlgili Bilgi

  Hemşire Kime Denir

  Hemşire, TDK'na göre; Mesleki eğitim almış, hekimle iş birliği yaparak hastaya bakan sağlık çalışanına verilen isimdir.

  2 Mart 1954 tarihli 8647 sayılı Resmi Gazete'ye göre; hemşireliğin tanımı şöyledir: Türkiye’de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere Hemşire unvanı verilir.

  Bu kanunun yürürlüğe girmesinden evvel usulüne göre hemşirelik sınıfına alınmış olanlar sanatlarını yapmaya ve hemşire unvanını kullanmaya devam ederler.

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun saptamalarına göre; 2001 yılında Türkiye'de 75.879 hemşire bulunmakta ve aynı verilere göre hemşire başına 903 kişi düşmekteydi.

  Modern hemşireliğin kurucusu; Florence Nightingale'dir. Nightingale; şu sözleriyle ünlüdür; "Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir." İlk Türk hemşire; Selçuklu döneminde yaşamış olan Gevher Nesibe'dir.

  12 Mayıs günü, Florence Nightingale'in doğum günüdür ve her yıl dünyada "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır.


 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Hemşire Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar  Hemşire demek hastaların hayranlıkla izlediği ve hasta yakınlarının yaptığı hizmetten dolayı takdir ettiği ve doktorların gözbebiğidir. 3. Misafir

  Cevap: Hemşire Hakkında Kısa Bilgi

  Hemşire demek; Acil sağlığa ihtiyaç olan kişilere Allah tarafından sebep olan insanlardır.

+ Yorum Gönder