+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Kanserle Savaş Haftası Bölümünden 4 Şubat Dünya Kanser Günü Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  4 Şubat Dünya Kanser Günü Hakkında Bilgi

  Reklamlar


  4 Şubat Dünya Kanser Günü İle İlgili Bilgi
  4 Şubat Dünya Kanser Günü Konulu Bilgi

  4 Şubat Dünya Kanser Günü.jpg

  Dünyada her yıl 12.7 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7.6 milyon kişi kanserden ölmektedir. Önlem alınmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşacağı tahmin edilmektedir. Kanserde en hızlı artış ise ülkemizin de içinde bulunduğu düşük ve orta gelirli ülkelerde olacaktır.

  Bu konunun en iyi yönü ise kanserlerin %30-%40'ının potansiyel olarak önlenebilir olmasıdır. Tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneşe fazla maruz kalma ve obezite ile ilişkili kanserler için risk, bu risk faktörlerinden kaçınılması yanında sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi sağlıklı yaşam davranışlarının benimsenmesi ile önemli ölçüde azaltılabilmektedir.

  Dünya Kanser Günü, bu yıl tüm dünyada, 100'den fazla ülkede 300'ün üzerinde üye kuruluşu bünyesinde toplayan, Dünya Kanser Deklarasyonu yoluyla kansere karşı küresel savaşta en önde gelen uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kanser Savaş Örgütü (UICC) önderliğinde "Kanser önlenebilir" sloganı altında yürütülmektedir. Ülkemizde de Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, Dünya Kanser Gününde "Kanser önlenebilir" kampanyası yürütmektedir. "Kanser önlenebilir kampanyası" kanserden korunma ve hayat boyu kanser riskini azaltmaya yönelik düzenlenmiş olup kanserle savaşta desteklerinizi bekliyoruz. Bunun için Dünya Kanser Bildirgesini imzalayabilirsiniz.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: 4 Şubat Dünya Kanser Günü Hakkında Bilgi

  Reklamlar  Dünyada maalesef milyonlarca insan bu hastalığa yakalanarak ölüne neden olan çok tehlikeli bir hastalık olan kanserden korunmak için dünyadaki bütün sağlık kuruluşlarının önlem alması gerekiyor ve ölümleri azaltması için.+ Yorum Gönder