+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Kanserle Savaş Haftası Bölümünden 4 Şubat Dünya Kanser Günü İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  4 Şubat Dünya Kanser Günü İle İlgili Bilgi

  Reklamlar


  4 Şubat Dünya Kanser Günü Hakkında Yazı
  Dünya Kanser Günü İle İlgili Yazı

  Kanser dünyada olduğu gibi ülkemizde de öldürücülüğü yanında, bıraktığı sakatlıklar, ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar dolayısıyla önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kanser, sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Kanserle mücadelede hedefimiz, 2020 yılına kadar 65 yaş altı nüfusta tüm vücut kanserlerini %10, 2030 yılına kadar akciğer kanserlerini %25, tüm vücut kanserlerini %15 azaltmaktır.

  Hücrelerin kontrolsüz çoğalmaları olarak tanımlanan kanserin oluşum süresi kanser türlerine göre değişkenlik gösterir. Kanserler köken aldıkları doku ve organlara göre isimlendirilir. Kanserin oluştuğu organa göre belirti ve bulguları değişmektedir.

  Kanserin sebepleri arasında çevresel nedenler, kimyasal maddeler, viral enfeksiyonlar ve sigaranın rolü büyüktür. Tüm kanser ölümlerinin % 30-40'ı sigara ile ilgilidir.

  Kanserlerin görülme sıklığını azaltabilecek koruyucu önlemler ile bireyleri kansere riskli hale getirecek etmenler tanımlanmıştır. Bu nedenle bireylerin kanser konusunda bilinçlendirilmeleri kanserin kontrolünde en önemli unsurdur.

  Günümüzde kanser kontrol programları ağırlıklı olarak erken tanı çalışmalarına dayanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü kanserin erken belirtisi kabul edilen yedi uyarı işaretini şöyle belirtmiştir.

  İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler,

  Kapanmayan yaralar

  Anormal ve beklenmedik kanama, akıntı,

  Memede ve vücudun başka bir yerinde kitle,

  Hazımsızlık ve yutma güçlüğü,

  İnatçı öksürük,

  Siğil ve benlerde değişme.

  Bu belirtilerden birini 15 gün süre ile kendisinde hisseden kişi hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

  Kanserden korunma:

  Kanserin iyileştirilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız.

  Korunmada, önce kanserden korkmamak öğrenilmelidir. Korku hekime gitmeyi önler. Bu durum da hastalığın teşhisini ve önlenmesini engeller. Tüm kanserlerin %70-80'inde sebebin çevresel faktörler olduğu tahmin edilmektedir. Kanser yapıcı etkileri bilinen maddelerden korunmak, kanserden korunmada en önemli faktördür.

  Tütün ve tütün ürünleri ve alkol alımından kaçınmak,

  Güneşte uzun süre kalmamak,

  Katran, asbest, vinil klorür ve boya sanayinde çalışanların periyodik olarak kontrollerinin düzenli olarak yapılması,

  Şişmanlığın önlenmesi, (Şişman kişilerde kanser riski 2 kat fazladır.)

  Yağ alımının azaltılması,

  Meyve sebze gibi posalı ve bol lifli besinlerin yenilmesi,

  A ve C vitamininden zengin besinlerin yenilmesi,

  Tuzlu, nitritli ve salamura yiyeceklerin azaltılması kanserden korunmada önemli faktörlerdir.

  Bu nedenle hiçbir rahatsızlık duyulmasa bile yılda bir kez mutlaka genel sağlık kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

  İlimizde A.O.S. Onkoloji Hastanesi bünyesinde Döne Ocak Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi, başta meme kanseri olmak üzere erken tanısı konulabilen kanser vakalarının belirlenmesi, kontrol altına alınması, hizmet içi ve halk eğitimi yoluyla halkın kanser konusunda bilgilendirilmesi amacı ile hizmet vermektedir.

  50 - 69 yaş arası kadınlar ; Meme kanseri
  35 - 65 yaş arası kadınlar ; Rahim ağzı kanserinin erken tanısı açısından kişilerin şikayetine bakılmaksızın İlimiz Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezinde tetkikleri yapılmaktadır.

  KANSERDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR !

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: 4 Şubat Dünya Kanser Günü İle İlgili Bilgi

  Reklamlar  Bu hastalığın çeşitli evreleri ve belirtileri olduğu için bunu yazılar ile bütün insanlara ulaşarak bu hastalığın belirtilerini anlatarak ve ondan sonra nasıl korunmaları gerektiğini ve tedavi sürecini anlatmak gerekir.+ Yorum Gönder