+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Lösemili Çocuklar Haftası Bölümünden Lösemi Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Lösemi Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  Reklamlar


  Lösemi Tedavisi
  Tedavi Yöntemleri

  TEDAVİ METODLARI:
  Lösemi hastalığının tedavisindeki temel prensip kemik iliğindeki ana kan hücrelerinde oluşan şifre değişikliği ile olgun olmayan blast adı verilen hücrelerin çoğalmasını durdurmak ve sonrasında normal kan elemanlarının yapılmasını sağlamaktır.

  Kötü huylu blast hücreler çok hızlı çoğalırlar. Bunlar olgunluk ve çoğalma zamanlarına göre çeşitli evrelere ayrılırlar: 1) Mitoz, 2) G devresi, 3) S devresidir. Tedavideki amaç; birbirinden farklı etkilerdeki ilaçların bir program çerçevesinde uzun süre kullanılarak tüm safhalardaki blastların öldürülmesidir.

  Yaklaşık 3 yıl süren tedavide 4 safha yer alır:

  1- YÜKLEME TEDAVİSİ (Balyoz Harekatı):

  Birbirinden farklı 5-6 çeşit ilaç damardan aynı anda verilir. Amaç kötü huylu hücrelerin 2 ay içerisinde hızla öldürülmesidir. Vücudumuzu işgal etmiş düşman kuvvetlerine karşı dost birliklerin topla, tüfekle, bombayla taarruzudur. Adeta bir Kurtuluş Savaşı başlamıştır.

  2- PEKİŞTİRME TEDAVİSİ (Jet Tesiri):

  Paniğe kapılan, dağılan kötü hücreler hemen kendilerini korumak, direnebilmek için zırhlara bürünmekte, gizlenmekte ve çoğalmaya çalışmaktadır. Vücudumuzun silahlı kuvvetleri ile birlikte dost güçler havadan, karadan ve denizden düşmana bombalarla saldırmaktadır. 3-4 ay süren bu tedavide çok yüksek doz birbirinden farklı tesirli ilaçlar damardan verilmektedir.

  İşte bu sırda maalesef vücudumuzdaki faydalı hücreler de ölmekte, saçlar dökülmekte, ağızda yaralar çıkmaktadır.

  3- ÖNLEYİCİ TEDAVİ (İstihbarat):

  Kemik iliğinde yenilmiş, parçalanmış, dağılmış düşman hücrelerinin beyin ve sinir sistemi ve üreme organlarımıza yerleşerek, sinsi sinsi faaliyete geçmelerini önleyici tedavidir. Bazı durumlarda radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanabilir. Bir nevi gizli servis işlevini üstlenirler.

  4- YENİDEN ÖRGÜTLENMEYE İZİN VERMEYEN DEVAMLILIK TEDAVİSİ:

  Amaç artık tamamen yok edilmiş düşman hücrelerinin vücudumuzda herhangi bir şekilde yeniden çoğalmalarını önlemektir. En son blast yok edilinceye kadar tek tek bulunup parçalanması sağlanır. Yaklaşık 2.5-3 yıl kadar devam eder.

  TEKRARLAYABİLİR Mİ?

  Toplam 3-3.5 yıl süren tedavi sonunda % 85'lere varan oranda tamamen iyileşme sağlanır. Tedavi sonrasında yalnızca kontrollerle izlenen çocuklarımız, tüm sağlılı kardeş ve arkadaşları gibi normal yaşantılarını sürdürürler. hepimizde oalbileceği gibi hastalığı yenmiş bireylerde de löseminin yeniden görülme olasılığı az da olsa vardır. Bu durumlarda da benzer tedaviler ve/veya kemik iliği nakli uygulanabilir.

  TEDAVİ PROGRAMLARI:

  Kemoterapide seçilen ilaçlar ve hangi zamanlarda, ne dozlarda verilecekleri uzun süren deneyler ve uygulamalar sonrasında belirlenmektedir. Türkiye'den de birçok değerli bilim adamının katıldığı bu çalışmalar, Hematoloji dergilerinde, kongrelerde açıklanmakta ve kullanıma sunulmaktadır. Oluşturulan bilimsel kurumlarda tedavinin başarısı ya da başarısızlıkları izlenmekte ve sonuçları değerlendirilmektedir. Aksayan noktalar, ulusal ve uluslararası bilimsel kurullarda değerlendirilerek yeni ilaçlar, yeni dozlar ya da değişik metodlar uygulamaya konulmaktadır.

  KEMOTERAPİ İLAÇLARI:

  Lösemi teavisine özgü ilaçların tümü maalesef yurtdışından temin edilmektedir. nakliye sırasında bozulmaması, uygun koşullarda sulandırılması, ısıdan ve ışıktan korunması, istenen sürede ve hızda verilmesi ve damar dışına kaçırılmaması gibi son derece zor ve titiz çalışmaların bir arada olması gerekir.

  MALİYET:

  Tedavide kullanılan ilaçlar son derece pahalıdır. Bir kutusu 100 milyon lira civarındadır. Yüzlerce şişe ilaç kullanılmaktadır. Kateterleri, kitleri, serumları, kan ürünleri hesaplanacak olursa tedavi maliyeti yüz milyarlarca lirayı bulmaktadır.

  LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR VE AİLELERİNİN PROBLEMLERİ:
  Okuldan uzak kalmak
  Arkadaşları tarafından dışlanmak
  Toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi
  Maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi
  Çocukların sosyal etkinliklere katılamamaları (Sinema, tiyatro, ...)
  Çocukların sevdikleri yiyeceklerden uzak durma zorunluluğu
  Kan bulamamak
  Parasızlık
  Hastanede çocuklarına refakat etmek isteyen ailelerin iş yerlerinden çok sık izin almaları sonucu işlerine son verilmesi

  losev.org.tr

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Lösemi Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  Reklamlar  4 Çeşit tedavi şekli olan ve hepsi birbirinden zor olan bu tedavi şekillerinden kemoterapi biraz uzun ama sonucu güzel olan ve hastalığın geçmesini sağlayan tedavi şekillerinden biridir. 3. Misafir

  Cevap: Lösemi Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir

  Rabbim bu ve diğer hastalığa yakalanan tüm müslüman kardeşlerime şifa versin

+ Yorum Gönder