+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Lösemili Çocuklar Haftası Bölümünden 2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

  Reklamlar


  Lösemili Çocuklar Haftası 2 - 8 Kasım İle İlgili Bilgi
  2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası


  Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası 64 ülkede, 72 kuruluş tarafından tanınmakta ve kutlanmaktadır.

  Lösemi Nedir?

  Lösemi, herhangi bir etkiyle damarlarımızda dolaşan kanın esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adını verdiğimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmesi, bu hücrelerin hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, dalağı, karaciğeri, beyni ve merkezi sinir sistemini tutmasıdır.

  Çocuklarda Lösemi

  Çocukluk çağındaki kanser vakalarının %35'ini lösemiler oluşturur ve birinci sıradadır. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakası bildirilmektedir. En sık çocukluk çağında 2-5 yaşlarında artmaktadır. Bununla birlikte lösemi her yaşta görülmektedir.

  Löseminin Nedenleri

  Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Genetik yatkınlıklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı kalıtsal hastalıklar ve bazı viral hastalıkların hep birlikte lösemiye neden oldukları çalışmalarla gösterilmiştir.

  Löseminin Belirtileri

  Lösemi, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, nedensiz burun ve cilt altı kanamaları, kansızlık, lenf bezlerinde büyüme, karaciğer-dalak büyümesi gibi belirtiler gösterir. Ayrıca yayıldığı organlara ait baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, görme bozuklukları gibi belirtiler önem taşıyabilir. Bu yakınmalarla müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastalıkları) uzmanlarınca yapılan muayenede çoğunlukla karaciğer ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genişleme, kanama bulguları tespit edilebilir.


  Lösemi Tedavisi

  Lösemi, son derece uzun, zor ve pahalı bir tedavi gerektirmektedir. Lösemi hastalarına haftada, ayda bir damardan verilen çok sayıda ilaç ve kemoterapi tedavisiyle 2.5 yıl kadar süren bir tedavi uygulanır. Bu tedavi sonucunda % 70-85 oranında tamamen iyileşme sağlanabilir. Yalnızca % 5 oranındaki vakalarda ve uygun durumlarda kemik iliği nakli yapılabilir. Türkiye'de kemoterapi ve kemik iliği nakli batı ülkeleri standartlarında, başarıyla yapılmaktadır.

  Lösemili Çocukların Sorunları


  Okuldan uzak kalmak, arkadaşları tarafından dışlanmak, sinema, tiyatro gibi sosyal etkinliklere katılamamak, sevdikleri yiyeceklerden uzak durmak, kan bulamamak, maddi yetersizlik ve hastanede çocuklarına refakat etmek isteyen ailelerin iş yerlerinden çok sık izin almaları sonucu işlerine son verilmesi, toplumun bu çocukların iyileşme şansının olmadığını düşünmesi, maske yüzünden hastalığın bulaşıcı olduğunun düşünülmesi Lösemili çocukların en önemli sorunları arasında gelmektedir.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: 2 - 8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası

  Reklamlar  Bu hastalık ülke tarafından tanınan ve damarlarda dolaşan kanın kemikteki kan hücrelerinin çoğalması sonucu hem büyüklerde hem de küçüklerde lösemi olarak tarihe geçen bu hastalık sabır ile atlatılan bir hastalıktır.+ Yorum Gönder