+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Müzeler Haftası Bölümünden Müzeler Haftası İle İlgili Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Müzeler Haftası İle İlgili Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Müzeler Haftası Hakkında Kısa Bilgi

  Müzeler Haftası İle İlgili Yazı

  Muzeler Haftasi.jpg
  Sanat, bilim, tarihle ilgili her türlü malzeme ve eski eserlerin korunup sergilendiği yerlere "müze" adı verilir. Dünyada müzecilik 15–16. yüzyıllarda Rönesans hareketiyle başlar.

  Müze zenginliği bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri de Türkiye'dir. Tarihsel değerlerimiz, eski eserlerimiz, birçok müzede toplanıp korunmuştur. Bugün bu eserleri övünerek izleyebiliyoruz. Müzelerde; tarihsel eserler, güzel sanat ürünleri, antika değeri olan eşyalar, teknik ve sanayi ürünleri toplanmıştır. Ülkemizde tarihi zenginliklerimizin korunmaya alındığı müzeler olduğu gibi, Atatürk müzeleri, Etnografya müzeleri, devlet büyüklerine ait müzeler de vardır. Bunların dışında kişi ve kurumlara ait müzelerin çoğaldığını görüyoruz. Yahya Kemal Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi, Sağlık Müzesi, Askeri Müze, Sait Faik Abasıyanık Müzesi, Basın Müzesi gibi...

  Müzeler Haftası'nın kutlanması ile, tarihi zenginliklerimizin bilinip tanınmasına yardımcı olunmaktadır. Böylece geleneklerimiz, adetlerimiz, örflerimiz ve sanat değerlerimiz çok canlı bir biçimde kavranabilmektedir.

  Müzelerimizin en büyükleri ve en eskileri İstanbul şehrimizdedir. Buradaki Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, İslam Eserleri Müzesi, Kariye Müzesi milyonlarca yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. İstanbul'da ve Anadolu'da yaşamış birçok uygarlığın izlerini taşıyan bu müzeler Kültür Bakanlığı'na bağlıdır. Bakanlık, çeşitli nedenlerle yurtdışına kaçırılmış, ülkemize ait eski esreleri Türkiye'ye getirmeye çalışmaktadır.

  Goethe diyor ki:

  "Geliştirilmeyen müze, koleksiyon ve eski silah müzeleri zamanla ölür."


 2. Misafir

  Cevap: Müzeler Haftası İle İlgili Kısa Bilgi

  Reklamlar  Baksanıza resme her kolonu bir yüzyıl gibidir. Bundan dolayı müzelere elimizden geldikçe gitmemiz gerekmektedir.+ Yorum Gönder