+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Organ Nakli Haftası Bölümünden Organ Nakli Haftası Hakkında Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Organ Nakli Haftası Hakkında Kompozisyon

  Reklamlar


  Organ Bağışı Haftası İle İlgili Kompozisyon Örneği
  Organ Nakli Haftası İle İlgili Kompozisyon

  Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlaması işlemi.

  Bir bakış açısıyla; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında, sağlıklı olan her organ bağışlanabilir.

  On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes, başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalpkapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte, ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir.

  Bir kişi organlarını bağışlayarak bir çok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır.

  Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar, zaman zaman organbağışı kampanyaları düzenlemektedir. 2000 yılında, organ bağışı konusunda bir "Ulusal Koordinasyon Sistemi" oluşturularak, bakanlığın olanaklarıyla organ bekleyenler sistematik sıralamaya dahil edilmişlerdir. Organ bağışı; Sağlık Müdürlüklerinde, Hastanelerde, Emniyet Müdürlüklerinde (ehliyet alımı sırasında), Organ nakli yapan merkezlerde, Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb.kuruluşlarda yapılabilir.

 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Organ Nakli Haftası Hakkında Kompozisyon

  Reklamlar  Organ bağışı ile ilgili kompozisyon yazmak denize bir damla su katma dır ki çünkü organ nakli gerçekten de çok önemli ve insanlarımıza bunu ne kadar değerli olduğunu anlatarak daha çok insanın kurtarılmasını sağlayan çok güzel bir kompozisyon olmuş.+ Yorum Gönder