+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Orman Haftası Bölümünden Ormanların Faydaları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Ormanların Faydaları Nelerdir

  Reklamlar


  Ormanların Yararları Nelerdir
  Ormanlar Hakkında Bilgi

  1-Odun ve kereste ihtiyacımızı sağlar.
  2-Eğimli yamaçlarda erozyonu önler
  3-Her türlü dinlenme ihtiyacımıza cevap verir.
  4-Yurt savunmasında, çeşitli yönlerden kolaylık sağlar.
  5-Yabani ve özellikle av hayvanlarını barındırır.
  6-Yağış sularını yer altına toplar,bunlarında kaynaklar halinde çıkmasını sağlar.
  7-Havadaki oksijen ve karbondioksit dengesini sağlar.

  Not: Ormanlardan sürekli faydalanmak için ormancılığın üç temel ilkesi vardır.

  a-Ormanların genişletilmesi
  b-Devamlı korunması
  c-İşletilmesi

  Ormanların faydalarını ona başlık altında toplarız.

  a) DOĞAL DENGEYİ SAĞLAR :

  Eğimli sahalarda ormanlar toprağı örgü şeklinde sararak toprakların aşınmasını önler. Toprak tabakasına saldığı kökleri ile suyun derinlere sızması için, küçük kanalcıklar oluşturur. Böylece ormanlık sahalara düşen yağışlar toprağa sızar ve oradan yer altı suyuna, derelere ve kaynaklara kavuşur.

  Ormanların diğer önemli tarafı,doğadaki besin maddelerinin dolaşımını sağlamasıdır. Toprağa düşen dal ve yapraklar; bakteriler tarafından organik maddeye dönüşür. Organik madde, topraktaki bitki besin maddesini artırarak bitki örtüsünün daha iyi gelişmesini sağlar. Diğer taraftan toprağa karışan organik madde toprakta gözenekli bir yapı oluşturur. Bu da yağışların toprağa sızmasını sağlar.

  b) ORMANLAR DİNLENDİRİCİ ETKİ YAPAR :

  Orman içi mesire yerleri ve milli park alanları, önemli dinlenme yerleridir. Ülkemizde son yıllarda önemli milli parklar kurulmuştur. Bunlar;Yozgat çamlığı, Kaçkar Adana (soğuksu), Kızılcahamam, Kuş Cenneti, Uludağ, Yedigöller, Dilek yarımadası (Aydın). Spil dağı,

  Kızıldağ (Yalvaç), Termosos, Köprülü Kanyon, Olimpos, Beydağları, Altınbeşik mağarası (Antalya) Kovada (Isparta), Mercan vadisi, Maçka, Altındere, Hatilla vadisi, Beyşehir,Karagöl, Nemrut Dağı (Adıyaman), Başkomutanlık (Afyon), Honaz Dağı (Denizli)

  c) ODUN, KERESTE VE BAZI SANAYİ KOLLARINA HAM MADDE SAĞLAR:

  Ormanlardan yakacak odun ve kereste üretilir. Yılda ortalama 6-8 milyon m3 tomruk elde edilir. Bunlar inşaatta, kağıt üretiminde, ambalaj sanayisinde, maden ocaklarında destek, PTT ve enerji hatlarında taşınma direği olarak kullanılır. Ayrıca çamdan elde edilen reçine, kimya sanayiinde, boya yapımında kullanılır.

  Ormanlarımızdan odun ve kereste üretimi orman işletmelerine yapılır.Odunu büyük bir bölümü yakacak olarak evlerin ısıtılmasında kullanılınır.Evlerin ısıtılmasında enerjinin beşte biri odundan sağlanır.

  Ormanlarımızı, korunan ormanlar ve verimli parklar hariç işletmemiz gereklidir. Ormanlarımız, orman içinde ve orman kenarında yaşayan köylülerimizin önemli gelir kaynağıdır. Köylerimizin üçte ikisi orman içinde ve kenarında kurulmuştur. Nüfusumuzun onda biri ormanlardan yararlanmaktadır. Bu yönü ile de ormanlarımız vatandaşlarımıza iş temin eden doğal kaynaktır.


 2. Yeni Admin
  Super Moderator

  Cevap: Ormanların Faydaları Nelerdir

  Reklamlar  Ormanlarımız en başta dengeyi yani oksijen ve karbondioksit i dengeler ev ayrıca kışlık odunlarımızı yani keresteleri kullanmamızı yani yakacaklarımızı ve bu yüzden sürekli ağaç dikelim ve toprak kaymalarına karşı ormanlarımızın alanlarını genişletelim.+ Yorum Gönder