+ Yorum Gönder
Mubarek Gün ve Geceler ve Oruç İle İlgili Sorular Bölümünden Yüzmek Orucu Bozar mı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Yüzmek Orucu Bozar mı

  Reklamlar


  Yüzme Orucu Bozar mı

  Denize girmek orucu bozar mı

  yüzmek orucu bozar mı, suya girmek hangi hallerde oruç bozar

  Aslında ne denize girmek orucu bozar, ne de denizde yüzmek.. Çünkü denize girmek bir tür banyo yapmak ve duş almak gibidir. Bir insan Ramazan ayında oruçlu iken banyosunu da yapabilir, rahatlıkla duşunu da alabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken tek bir şey varsa, o da ağzından, genzinden boğazına su kaçırmamasıdır.

  Bunun için denizde kaldığı süre içinde ve yüzerken sâkin hareket etmek gerekir.Çünkü bir anlık boş bulunmak, farkında olmadan ağzına deniz suyunun kaçmasına sebep olabilir.

  Diyelim ki, denize girdiniz, o kadar dikkat ettiğiniz halde, farkına varmadan boğazınıza deniz suyu kaçtı. Ne yapacaksınız? Bu durumda orucunuz bozulmuştur. Artık Ramazan`dan sonra bir günlük kaza orucunuz var demektir.

  Uzun Ramazan günlerinde oruç tuttuğumuz için, denizde yüzmek insanı yoracağından açlık ihtiyacı artar, oruca dayanıklılığı azalır.Bunun için mümkünse ve müsaitse iftar sonrası denize girmek daha doğru olur.


 2. Misafir

  Cevap: Yüzmek Orucu Bozar mı

  Reklamlar  Öncelikle böyle davranışlardan kaçınmak gerekir. deniz hem kişiyi yorar hem orucun sevabını öldürür ve risk taşıyan bir durumdur.Bir anlık gafletten dolayı su vücuda girse orucunuz bozulur. Böyle davranışlara gerek yoktur. 3. Misafir

  Cevap: Yüzmek Orucu Bozar mı

  Kardeşim çok yüzmek istiyorsan iftardan sonra yüz veya bir ay Allah rızası için sabret ve ecrini al cennette verilen ırmaklarda yüz

 4. Misafir

  Cevap: Yüzmek Orucu Bozar mı

  Baş tarafınızı suya sokmazsanız boyundan ağaşıya grebilirsiniz ama mekruhtur. böyle risklerden sakınınız

+ Yorum Gönder