+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Sağlık Haftası Bölümünden Tıp Bayramı Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Tıp Bayramı Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar


  Tıp Bayramı İle İlgili Bilgi
  Tıp Bayramı Konulu Yazı

  İlk Tıp Bayramı 1919 yılının 14 Mart günü yapılmıştır.
  Ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire; 14 Mart 1827’de Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda açılmıştır. Bu tarih; I. Dünya Savaşı yıllarında özel bir anlam kazan. 1919 yılının 14 Mart günü ilk kez Tıp Bayramı yapılır. İşgal altındaki İstanbul’da Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde dile getirmeye karar vermişlerdir. Öğrencilerin düzenlediği törene Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katıldır.


  1929 ile 1937 yılları arasında Bursa’da Yıldırım Bayezit Darülşifası’nda, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs günlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937’den sonra tekrar 14 Mart günlerinde gerçekleştirilmiştir. 1976’dan bu yana tabip odaları 14 Mart’ı içine alan haftayı “Sağlık Haftası” olarak değerlendir. Sağlık alanındaki güncel sorunlar ve hekimlerin talepleri “Sağlık Haftası” içinde toplumun gündemine getirilir.

  82 yıl önce Tıbbiyelilerin başlattığı gelenek sürdürüyor. Hekimler; 14 Mart Sağlık Haftası’nda ülkenin sağlık sorunlarını toplumun gündemine taşıyorlar.

 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Tıp Bayramı Hakkında Kısa Bilgi

  Reklamlar  Tıp Bayramı doktorlar için gerçekten hakkedilmiş bayramdır.Nedeni ise doktor demek hayat demektir bu bile yeterli en güzel sebeptir. 3. Misafir

  Cevap: Tıp Bayramı Hakkında Kısa Bilgi

  Allah hiç kimseyi hastaneye düşürmesin.

  Doktorlarıda Allah başımızdan eksik etmesin

+ Yorum Gönder