+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Sağlık Haftası Bölümünden Tıp Bayramı Haftası İle İlgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Tıp Bayramı Haftası İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar


  Tıp Bayramı Haftası Hakkında Kompozisyon Örneği

  14 Mart Tıp Bayramı Haftası Konulu Kompozisyon

  Tıp Bayramı, her Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanından çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür.

  Ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire; 14 Mart 1827’de Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda açılmıştır. Bu tarih; I. Dünya Savaşı yıllarında özel bir anlam kazan. 1919 yılının 14 Mart günü ilk kez Tıp Bayramı yapılır. İşgal altındaki İstanbul’da Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde dile getirmeye karar vermişlerdir. Öğrencilerin düzenlediği törene Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katıldır.

  1929 ile 1937 yılları arasında Bursa’da Yıldırım Bayezit Darülşifası’nda, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs günlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937’den sonra tekrar 14 Mart günlerinde gerçekleştirilmiştir. 1976’dan bu yana tabip odaları 14 Mart’ı içine alan haftayı “Sağlık Haftası” olarak değerlendir. Sağlık alanındaki güncel sorunlar ve hekimlerin talepleri “Sağlık Haftası” içinde toplumun gündemine getirilir.

  Yıllar önce Tıbbiyelilerin başlattığı gelenek sürdürüyor. Hekimler; 14 Mart Sağlık Haftası’nda ülkenin sağlık sorunlarını toplumun gündemine taşıyorlar.

 2. Derman
  Yeni Üye

  Cevap: Tıp Bayramı Haftası İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar  Bütün dünyada insanların hayat kurtarıcısı olan doktorlarımız tıp haftasında ne kadar değerli ve vazgeçilmez olduklarını çok daha anlayabiliyoruz. 3. Misafir

  Cevap: Tıp Bayramı Haftası İle İlgili Kompozisyon

  Evet bu kompozisyon Tıp bayramını ne kadar güzel bir çerçevede anlatmış

+ Yorum Gönder