+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Yeşilay Haftası Bölümünden Yeşilay Haftası İle İlgili Kompozisyon ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Yeşilay Haftası İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar


  Yeşilay Haftası Hakkında Kompozisyon Örneği
  Yeşilay Haftası Kompozisyonu

  Yeşilay 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur ve her yıl mart ayının ilk haftası Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay derneği ilk olarak “Hilali Ahder Derneği” adıyla kurulmuş daha sonra bu derneğin adından yola çıkarak yeşil anlamına gelen “ahder” ay anlamına gelen “hilal” sözcükleri yerine Yeşilay kullanımı oturmuştur.

  Bu derneğin ve bu haftanın amacı insan sağlığına zararlı olan alkol uyuşturucu sigara gibi maddeler hakkında toplumu bilinçlendirmek bu maddelerin kullanımını önlemektir. Sigara ağız kokusu yapar diş ve dişeti rahatsızlıklarına yol açar kansere neden olur cilt yapısını bozar beyin kalp ve damarlarda tıkanıklığa neden olur. Alkol beyin ve sinir hücrelerini uyuşturur görme bozukluklarına neden olur kalp hastalıklarının başlıca sebeplerindendir kanser riskini artırır. Eroin kokain extacsy gibi uyuşturucu maddeler beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler. Bu etki altında olan kişi sağlıklı düşünemez ve tepki veremez bulantı kusma mide spazmlarına yol açar maddenin vücuttan atılması sırasında görev alan karaciğer ve böbrekler zarar görür görme bozuklukları meydana gelir nefes darlığı felç ve ölüm bu maddelerin kullanımı sonucunda meydana gelebilir. Bu sayılanlar sadece olayın sağlık yönünü oluştururken sigara alkol ve uyuşturucu kullanımının birçok alanda olumsuz etkileri vardır. Toplumsal huzuru bozan madde kullanımı kişiyi ailesini herkesi etkiler toplumsal ilişkilerin bozulmasına maddi külfete neden olur ardından tamir edilemeyecek yaralar bırakır.

  Yeşilay Haftası süresince toplumu ve bireyleri bilinçlendirecek yönlendirecek toplantılar sempozyumlar düzenlenir. Madde kullanımı önlenmeye çalışılır. Madde kullananlara zararları gösterilerek bırakmaları kullanmayanların ise hiç başlamamaları için çalışmalar yapılır.

 2. Misafir

  Cevap: Yeşilay Haftası İle İlgili Kompozisyon

  Reklamlar  Giriş, gelişme, sonuç birbiriyle o kadar güzel bağlantı kurulmuş ki yazanın ellerine sağlık+ Yorum Gönder