+ Yorum Gönder
Özel Günler ve Haftalar ve Yeşilay Haftası Bölümünden Yeşilay'ın Tarihçesi İle İlgili Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. Suskun
  Moderator

  Reklamlar


  Yeşilay'ın Tarihçesi İle İlgili Bilgi

  Reklamlar


  Yeşilay Ne Zaman Kurulmuştur

  YEşiLAY’IN TARiHÇESi

  Hilal-i Ahdar, Türkiye’nin içki düşmanlığı ülküsünü savunan ilk ve tek kuruluşudur.

  Hilal-i Ahdar, 1 Mart 1 920’de kuruldu, önce “Yeşil Hilal” daha sonra da “Yeşilay” adlarını aldı.Ülküsünü yaymak için 10 Kasım 1930’da “Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti’ni kurdu.Aynı tarihte “İçki Düşmanı” adlı gazeteyi, şimdiki adı “Yeşilay”, çıkartarak ülküsünü yurdun her köşesine ulaştırdı.

  İçki tüketimini önleyici ve uyuşturucu maddelerin yasaklanması ile ilgili pek çok yasanın çıkarılmasında etkili oldu. 1934 yılında memleket çapındaki faydalı çalışmalarının neticesi olarak “Umumi Menfaatlere Hadim” cemiyetler arasına alındı.Yurdun pek çok yerinde şubeler açtı. Daha çok şube açabilmek için çeşitli yerlerde mümessillikler kurdu. Uluslararası içki düşmanı cemiyetler arasında seçkin bir yer edindi.

  “Yeşilgün” ve “Üzüm Bayramı” adlı piknik ve günlerle; “Yeşilay Haftası”yla, her türlü kültürel çalışmalarla, sohbet ve yayınlarla, “Yeşil Sahne” adını verdiği tiyatrosuyla içki düşmanlığı ülküsünü yaydı. İçkisiz daha iyi eğlenilebileceğini gösterdi.Halen on binlerce Yeşilaycı, milleti ahlaki geriliğe sürükleyen alkole karşı şevk ve azimle mücadele etmektedir.

 2. Misafir

  Cevap: Yeşilay'ın Tarihçesi İle İlgili Bilgi

  Reklamlar  Hilal-i Ahdar ; Yeşil Ay anlamına gelmektedir.+ Yorum Gönder